Remont cz.2 – Wybór Wykonawcy
Autor:
Anna Maria SokołowskaKategoria:
Wnętrza Życie ArchitektaRemont - jak wygląda współpraca z ekipą
Dobra ekipa wykończeniowa to skarb dla projektanta i klienta. To kolejne ogniwo, po projekcie, które tworzy całość machiny remontowej.
Bez dobrej ekipy, która zna się na swojej pracy i dba o wykończenie detali nawet najlepszy projekt można popsuć. Ekipę klient może mieć własną lub skorzystać z ekipy, z którą współpracuję projektant dzięki temu można uniknąć straty czasu i nerwów na nierzetelnych wykonawców.
Projektanci tak samo współpracują w jedną i drugą, z tą różnicą, że w przypadku ekipy klienta nadzór powinien być częstszy, bo ilość pytań jaka się pojawia w związku z realizacją projektu jest też większa.
Pamiętajcie nigdy nie decydujcie się na realizacje projektu bez nadzoru autorskiego, ekipa w trakcie trwania prac zasypie Was taką ilością pytań, że nie będziecie widzieć co z czym i dlaczego. Na szczęście szczegółowy projekt wykonawczy jest w stanie ograniczyć do minimum wątpliwości, chyba że traficie na ekipę, która nie potrafi czytać rysunków.
Remont - gdzie szukać wykonawcy
Nie zatrudniacie ekip z łapanki. Popytacie znajomych czy ktoś z nich ostatnio wykańczał mieszkanie czy dom i miałby do polecenia solidną ekipę. Nie warto działaś w pośpiech i brać pierwszej z brzegu która się nawinie. Ryzykujecie sporymi pieniędzmi.
W większości przypadków te dobre ekipy mają zarezerwowane terminy kilka miesięcy do przodu, ale czasem warto poczekać chwilę dłużej i mieć pewność, że zatrudnia się solidnego wykonawcę.
Można też podejść do tego taktycznie, obserwować na nowych osiedlach, gdzie akurat wykonywane są remonty i wybrać się z wizytą, aby sprawdzić jakość prac bezpośrednio na budowie. Porozmawiać z ludźmi, który ten remont wykonują, a może też będziemy mieli szczęście i trafimy na właściciela mieszkania, który nam powie kila słów na temat jakości wykonywanych prac.
Remont - średni koszt wykonawcy w Trójmieście
Średni koszt zależy od wielu czynników tak samo jak w przypadku wykończenia całego mieszkania. Kwoty zaczynają się od 400 zł/m2 i dochodzą do 600-800zł/m2 wykończenia mieszkania w zakresie samych prac ekipy wraz z materiałami budowlanymi do prac brudnych.
Kiedy to piszę, zakres cen może być już nieaktualny, bo ceny zmieniają się z tygodnia na tydzień, dotyczy to zarówno ceny robocizny jak i materiałów.
Remont - ramy czasowe
Czas trwania remontu w zakresie prac brudnych zależy również od wielkości i stopnia skomplikowania. Z założenia, jeśli materiał jest już na budowie, a w mieszkaniu pracuje więcej osób, prace brudne można zamknąć w 1-2 miesięcy. Do tego nie wliczmy pozostałych ekip pracujących niezależnie, czyli firmę od podłóg czy stolarza.
Przy sprawdzaniu oferty poszczególnych wykonawców warto porównać informacje zawarte w wycenie i punkt po punkcie je przestudiować. Sprawdzić i dopytać, czy jeśli jest elektryka to czy w wycenie jest montaż osprzętu elektrycznego i oświetlenia, czy ta usługa nie została wyceniona i bardzo istotny parametr czy wycena jest z materiałem czy bez.
Co to oznacza dla klienta? Mianowicie to, że albo ekipa dolicza kwotę jaka będzie im potrzebna na materiały i jest to już w ich kwestii, ile materiału zostanie zużytego, albo druga opcja, że kupuje materiały, a faktury za nie przekazuje klientowi.
Jest jeszcze trzecia opcja najbardziej kłopotliwa, że to klient we własnym zakresie załatwia zakup i dostawę materiałów, ale ma wtedy pełną kontrolę nad zakupionym materiałem.
Bezwzględnie najważniejsza zasada, zawsze podpisujmy umowę z ekipą wykonawczą, zabezpieczy nas to przed przykrymi niespodziankami. Jeśli dochodzą jakieś dodatkowe prace wykonawca musi najpierw poinformować klienta o takiej potrzebie oraz o dodatkowych kosztach najlepiej w formie pisemnej wraz z wyceną dodatkowych prac i akceptacją klienta w formie podpisu.