Remont cz.1 – Wybór Projektanta

Remont Remont Remont

Remont to temat, który wielu spędza sen z powiek i dla większości z nas to jedno z najbardziej traumatycznych i stresujących przeżyć. Dlaczego by sobie nie ułatwić tego zadania i nie powierzyć swojego mieszkania czy domu specjaliście. Od tego są właśnie Architekci i Projektanci, żeby przeprowadzić nas przez remont bez stresu i komplikacji.

Jak wiecie ja na wiosnę zaczynam przebudowę budynku gospodarczego, więc zakres remontowy w moim przypadku będzie nieco bardziej rozbudowany, ale z tematami bardziej standardowymi radzimy sobie bez problemów od 13 lat.

Jeśli interesuje Was co nowego na rynku wnętrzarskim, już w najbliższą sobotę obserwujcie nasze social media, bo będę się dzielić informacjami z 4dd w Katowicach.

Remont - Od czego zacząć znalezienie projektanta i czym się kierować przy jego wyborze?

Przy wyborze projektanta nie kierujmy się jedynie ceną. Powinniśmy sobie zdawać sprawę, że od tego wyboru zależy, zarówno jak będzie wyglądało nasze wnętrze, ale również z kim spędzimy następne kilka miesięcy ciągłych spotkań i uzgodnień.

Z projektantem jest trochę jak z członkiem rodziny z tą różnicą, że projektanta możemy wybrać sami. Jest to może jedna z nielicznych osób, która pozna Was od podszewki, bo projektując Waszą garderobę będzie widziała lepiej od Was, gdzie znajduje się Wasza bielizna.

Dlatego podejmijcie tą decyzję świadomie, zapoznajcie się z portfolio projektanta, opiniami na jego temat oraz realizacjami. Nie sztuką jest stworzyć projekt i ładne wizualizacje, sztuką jest doprowadzić do realizacji tego projektu i jej pomyślnego zakończenia.

Remont - Jak zacząć współpracę, co jest potrzebne i na jakim etapie budowy? Ile trwa projekt i z czego się składa?

Współpracę rozpocznijmy jak najwcześniej. Nie czekajmy do ostatniego momentu, kiedy z nożem na gardle w pośpiechu będziecie szukać kogoś kto w ciągu tygodnia zrobi Wam projekt, bo za chwilę wchodzi ekipa. Takie rzeczy tylko w TV.

W realnym życiu nikt nie zrobi pełnowartościowego, kompleksowego projektu, wraz z doborem materiałów i projektami wykonawczymi w ciągu tygodnia, a tym bardziej jeszcze w międzyczasie w tydzień wykończy Wam mieszkanie.

Czas oczekiwania w zależności od rodzaju projektu to od 4 – 10 tygodniu. Ma na to wpływ wielkość projektu i stopień jego skomplikowania. W innym czasie projektant wykona projekt łazienki, a w zupełnie innym projekt całego domu.

Idealny moment na rozpoczęcie, ale nie zawsze jest taka możliwość to zmiany deweloperskie, czyli czas, w którym możemy stworzyć koncepcje układu ścianek działowych, zmian elektrycznych i wod-kan konkretnie pod naszą koncepcję. Oszczędność czasu i pieniędzy, bo już na etapie wykończenia mieszkania nie będzie trzeba burzyć ścian.

To samo tyczy się projektu domu. Rozpocznijmy pracę nad projektem zanim budowa się zacznie, aby uzgodnić najważniejsze elementy w zakresie instalacji i rozmieszczenia ścianek działowych. Bardzo ważne jest to, aby na etapie projektu wykonawczego była możliwość wejścia do mieszkania lub domu na pomiary, jeśli nie zostały one wykonane wcześniej z braku możliwości wejścia do lokalu.

Projekt kompleksowy to całe zestawienie począwszy od koncepcji układu funkcjonalnego, przez wizualizacje, które podkreślam nie są jeszcze projektem i na ich podstawie nie wykonuje się prac wykończeniowych. Kolejnym etapem projektu jest projekt wykonawczy z wytycznymi budowlanymi i instalacyjnymi, projektami do łazienek, mebli i zestawieniami materiałów.

Bardzo ważne jest, aby na początku współpracy ustalić budżet, dzięki temu projektant będzie widział w jakich przedziałach (jeśli chodzi o koszty) może zaproponować klientowi materiały.

Remont - Jaki jest średnio koszt wykończenia mieszkania?

Koszty uzależnione są od wielkości mieszkania czy domu, jego formy i użytych materiałów. Zupełnie inne środki i materiały wykorzystuje się przy mieszkaniach pod wynajem, a inne przy domach parterowych, czy też piętrowych.

W zależności od tych parametrów pewne elementy wchodzą w skład danego mieszkania lub domu lub też nie, np. przy domu parterowym nie musimy wliczać schodów. Przyjmuje się, że średnia cena, od której zaczynamy to koszt na poziomie 2000zł netto/m2.

Jest to kwota, w której zamiera się zarówno wykończenie ze stanu deweloperskiego jak i wyposażenie. Kwota, od której zaczynamy rozmawiać o lepszym standardzie wykończenia oscyluje w granicy 2500 -3000zł/m2.

Udostępnij
Zapisz się do Newslettera
  1. Ciekawy wpis, kiedy cz 2 ? 🙂

    1. Myślę, że jeszcze dziś 🙂

  2. justyna kasperska pisze:

    hej fajny post, jednak mam pytanie z innej beczki. Pamiętasz jakiego producenta jest ta miedź ze zdjęcia?:)

    1. Niestety nie, bo to zdjęcie z próbek na stoisku fargotex podczas Warsaw Home.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *