Kolory we wnętrzach
Autor:
Anna Maria SokołowskaKategoria:
WnętrzaKolory we wnętrzach pełnią ogromną rolę – potrafią nie tylko wpływać na nasze samopoczucie, ale także optycznie zmieniać pomieszczenia. W zależności od zapotrzebowania mogą je wizualnie powiększyć, rozświetlić lub obniżyć. Co więcej, kolory ścian odbieramy w relacji z innymi barwami zastosowanymi w mieszkaniu, dlatego ważne jest umiejętne i prawidłowe ich dopasowanie.
Pierwszym krokiem w doborze kolorów, powinno być ustalenie, w jakim stylu chcemy urządzić naszą przestrzeń. Od tego będzie zależeć paleta kolorystyczna, którą wykorzystamy. Pamiętajmy, by wybrane przez nas kolory współgrały z osobowością domowników. Każdy przecież chce czuć się w swoim domu jak najlepiej. Warto też wybrać kolor przewodni, by uniknąć niepotrzebnego chaosu i zachować spójność w aranżacji.
Kolory we wnętrzach - na co wpływa odpowiedni dobór kolorów?
Z pewnością niejedna osoba zgodzi się ze stwierdzeniem, że kolorami możemy optycznie zmieniać pomieszczenie i jego proporcje. Zastosowanie jasnych i ciepłych kolorów ścian sprawi wrażenie szerszego wnętrza, zaś ciemnych i zimnych – optycznie je zwęzi.
Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z danego kształtu pomieszczenia, ponieważ odbiega on znacząco od idealnego kwadratu, wówczas ciemniejszymi farbami warto pomalować te ściany, które są najdalej od środka, co w efekcie optycznie je do siebie zbliży.
Należy też zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczenia. Każdy kolor będzie wyglądał nieco inaczej w świetle dziennym i w sztucznym. Zdecydujmy się na ciepłe barwy, jeśli do naszego wnętrza rzadko wpada światło słoneczne. Przyjęło się również, że im tego światła jest mniej, tym wybrany odcień powinien być jaśniejszy.
Kolory to także doskonały pomysł na oddzielenie od siebie poszczególnych stref w domu. Dzięki nim można odseparować np. salon od aneksu kuchennego, czy łazienkę od sypialni.
Kolory we wnętrzach - jak dobierać kolory ścian? Psychologia barw
Przy doborze kolorów do naszego wnętrza nie powinniśmy kierować się wyłącznie tym, co nam się podoba, ale również tym, co dane kolory oznaczają i jak na nas działają. Nie od dziś wiadomo, że kolory mają znaczny wpływ na nasze samopoczucie i to jak odbieramy przestrzeń, w której przebywamy.
Niektóre mogą nas rozweselać, aktywować, inne smucić czy wyciszać. Warto zatem przyjrzeć się bliżej psychologii barw, by jak najlepiej wykorzystać ją podczas aranżacji.
Kolor czerwony
Z pewnością jest to jeden z najbardziej wyraźnych odcieni. Ma duży ładunek emocjonalny – dodaje energii, pobudza do działania, przykuwa wzrok. Sprawdzi się w korytarzu, kuchni czy nawet w salonie. Czerwień symbolizuje miłość i ogień, także można ją wykorzystać również w sypialni. Zdecydowanie zaś nie jest to kolor polecany do pokoju dziecięcego. W nadmiarze może powodować rozdrażnienie.
Kolor żółty
Jak żaden inny kojarzy się z radością i dobrą energią, napędza do działania, a dodatkowo ożywia i rozjaśnia wnętrza. Warto zastosować go w salonie, kuchni czy pokoju dziecka, oczywiście w odpowiednim odcieniu. Dobrze łączy się z innymi barwami, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.
Kolor pomarańczowy
Powstaje z połączenia czerwieni i żółci – napełnia energią i optymizmem, jest bardzo radosny. Sprawdzi się w wielu pomieszczeniach i to nie tylko na ścianach, ale też w dodatkach np. pomarańczowych hokerach przy kuchennym stole.
Kolor niebieski
Modny od lat, kojarzy się z niebem, morzem, jest elegancki. Pozwala szybko się wyciszyć, uspokoić i skupić, działa kojąco. Pozytywnie wpływa na kreatywność. Doskonale pasuje w sypialni oraz w salonie, gabinecie czy pokoju naszego malucha.
Kolor zielony
To kolor najczęściej wybierany do gabinetu - zieleń uspokaja i wspomaga kreatywne myślenie. Jest doskonałym wyborem niemal do każdego wnętrza – sprzyja odpoczynkowi, zmniejsza stres, to symbol natury, harmonii i pozytywnej energii.
Kolor fioletowy
Niezwykle elegancki, sprzyja uspokojeniu, koncentracji, łagodzi stres, pobudza wyobraźnię. Ma w sobie coś magicznego, tajemniczego. To idealny wybór do salonu, ale i sypialni, choć tutaj najlepiej zdecydować się na pomalowanie tylko jednej ściany. Fiolet w nadmiarze może zadziałać melancholijnie.
Kolory biały i szary
Neutralne, uspokajające i uniwersalne – pasują do nich wszystkie inne barwy. Dają poczucie czystości i przestrzeni. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i urządzonych w stylu skandynawskim. Potrafią też rozświetlić i optycznie powiększyć na przykład małą łazienkę.
Kolor brązowy
Daje poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie, stabilizacji i równowagi. To doskonały wybór do salonu.
Kolory we wnętrzach - jak łączyć kolory?
Dobieranie kolorów jest dość trudne, dlatego warto skorzystać z koła barw, czyli graficznego wzornika służącego do objaśniania zasad mieszania kolorów i ich powstawania. Podstawę stanowią czerwień, niebieski i żółty, a między nimi są odcienie pochodne, będące kombinacją tych podstawowych (pomarańczowy jest mieszkanką żółtego i czerwonego, zielony – żółtego i niebieskiego, a fioletowy – niebieskiego i czerwonego). Celowo brakuje tu bieli, czerni i szarości, gdyż są one dopełnieniem każdej barwy widniejącej na kole.
Kolory możemy łączyć na trzy sposoby – harmonijnie, kontrastowo lub monochromatycznie
O harmonijnym połączeniu mówimy, wybierając dwie barwy pokrewne, sąsiadujące ze sobą na kole, gdzie jedna ma mniejszą lub większą domieszkę drugiej. Możemy kombinować z ich odcieniami. Uzyskamy wówczas spokojny i zrównoważony wystrój, idealny do sypialni czy salonu.
Kontrastowe zestawienie kolorów powstaje, gdy decydujemy się na dwie kolory dopełniające się, leżące daleko do siebie, często po przeciwnych stronach koła – czerwony i zielony, fioletowy i żółty, niebieski i ciemny żółty. Kontrasty przyciągają uwagę, są wyraziste. Uważajmy jednak na ciemne odcienie – by optycznie nie zmniejszyły pomieszczenia. Najlepiej zatem stosować je w dużych przestrzeniach.
Pozostały jeszcze wnętrza monochromatyczne, gdzie wybieramy jeden kolor. Kluczem jest tutaj prawidłowe zestawienie jego odcieni i umiejętne operowanie nasyceniem oraz tonacją. W tym przypadku dodajemy także barwy neutralne – biel, czerń czy szarość. Takie połączenie jest bardzo stylowe i eleganckie.
Autorką wpisu gościnnego jest Ola - miłośniczka urządzania wnętrz oraz redaktorka bloga Fixly.pl.