iSaloni 2018 – Najnowsze trendy prosto z Mediolanu – cz. 3/3

iSaloni – ostatnie podsumowanie

 

Jedną z najtrudniejszych rzeczy było wybranie zdjęć do trzeciej części wpisu o iSaloni. Tak jak wybór armatury, ceramiki sanitarnej, czy kuchni nie był aż tak skomplikowany, to już wybór mebli tapicerowanych przyprawiał o ból głowy. Taka ilość, tak fantastycznych mebli, kolorów i rozwiązań sprawia, że ten przegląd będzie na pewno dla Was tym najciekawszym.

Zawszę robię wstęp do wpisu z aktualnościami z ostatniego tygodnia, a że w zeszłym tygodniu nie zdążyłam z wpisem to napiszę wam tylko krótko, że niebawem ukażą się dwa wpisy o moim wyjeździe na szkolenie do fabryki Atlas Concorde i o warsztatach dla blogerów wnętrzarskich Meetblogin.

Dlatego nie przeciągając już dłużej, przedstawiam ostatnie posumowanie zamykające temat targów w Mediolanie.

 

iSaloni 2018 w liczbach

 

Bilans z tegorocznych targów w Mediolanie

435 065 odwiedzających z 188 krajów

5 679 reporterów

1 841 wystawców z 33 krajów

650 młodych projektantów z 35 krajów

 

Z każdym rokiem odzew jest co raz większy, rośnie świadomość i inwestycje w doskonały jakościowo design. Cieszę się, że już 4 raz mogłam być częścią tego wydarzenia. Tak jak pisałam w poprzednich postach tegoroczne targi to powrót do beige i brązów.

Często myślę o tym, że w Polsce mimo tego, że od dłuższego czasu króluje biel i szarość to jeszcze większość nie wyszła z beige i brązów dlatego mamy szanse wstrzelić się w przyszłe trendy tylko dlatego, że historia zatoczyła koło 😀

 

Salone del Mobile – w królestwie mebli

 

Kolor/materiał

Przeważały różne odcienie beige od kości słoniowej, po odcienie jasnej żółci, przechodzącej w kolor musztardowy do koloru ciemnego brązu. Ten wachlarz odcieni był dość bogaty, ale nie jedyny, jeśli chodzi o trendy. W tym zestawienie przeważało też bardzo ciemne drewno w połączeniu z kamieniem w odcieniach brązu, beige i szarości.

Różnorodny wybór tkaniny i łączenie pomiędzy kilkoma wzorami i splotami w zakresie jednego mebla lub różnicowanie rodzaju tkaniny poprzez dodawanie poduszek czy zagłówków.

Jednym z najbardziej wyrazistych tkanin, która pojawiała się przynajmniej raz w każdej z firm których stoisko miałam okazję odwiedzić, to tkanina o grubym splocie i fakturze, będzie widoczna na zdjęciach poniżej.

Początkowo podeszłyśmy do niej dość sceptycznie, ale po całym dniu oglądania jej w wielu aranżacjach doszłyśmy z Anią do wniosku, że nie jest ona taka zła. Jak to się mówi „Tylko krowa nie zmienia poglądów”.

Regały i komody wykonane z drewna z dodatkowymi półkami czy frontami wykończonymi skórą, w zestawieniu z fotelami i stolikami, w których również dało się zaobserwować łączenie pomiędzy drewnem, tkaniną, skórą a stalową podstawą.

Dużo naturalnych materiałów, ratan, len, skóra, kamień, drewno w zestawieniu z trendami kolorystycznymi nadającymi głębie i zupełnie inny wymiar prostym materiałom. Do zestawienia beige i brązów dochodzą róż, zieleń (od oliwkowego, przez błękit, turkus i szmaragd), złoto i granat które królują już od 2 sezonów, ale do tego żółty głównie w odcieniu musztardowym, ceglany, czerń, grafit, brzoskwinia i koral. Tkaniną królującą na salonach jest zdecydowanie welur.

 

Forma/Funkcja

Mimo wszystko nadal królują proste formy, jeśli chodzi o meble tapicerowane. Im prościej tym lepiej. Dużo mebli wielofunkcyjnych, czyli podstawa z siedziskiem szerokim a do tego oparcie w formie ciężkiej poduszki, którą można ustawiać pod różnymi kątami i w różnych miejscach. Dzięki temu możemy taki mebel dowolnie aranżować zarówno do przestrzeni publicznej jak i prywatnej.

Ogromny wybór stolików zarówno tych podstawowych kawowych jak i stolików pomocniczych, które łączyły się bezpośrednio w większe skupiska razem z siedziskami. Siedziska które mogły pełnić funkcję stolików dzięki różnym modyfikacją, dostawką i schowkom. Stoliki w różnych kształtach zaczynając od podstawowych koło, kwadrat czy prostokąt, poprzez hexagony i bardziej nieregularne formy.

Półki i regały, które same w sobie tworzyły świetlne rzeźby i doskonale dopełniały swoją formą przestrzeń zaaranżowanych salonów czy jadalni, bardzo często w otoczeniu zieleni. Ażurowa lekka forma z cienkimi półkami wyprofilowanymi z płaskowników, z podwieszanymi dodatkowymi elementami w postaci otwartych kubików czy niewielkich szuflad.

Pojawiły się też konstrukcje który wyglądały jak wykonane z prętów zbrojeniowych oraz bardziej wyszukane konstrukcje z giętego drewna i naturalnej skóry.

Które propozycje w poniższych zdjęć skradły Wasze serce? Podzielcie się swoimi faworytami.


2 komentarze

 • 9design

  23/06/2018 18:45
  Odpowiedz

  Również zauważyliśmy rosnącą w ostatnim czasie popularność barwy musztardowej. Co ciekawe można ją łączyć zarówno na zasadzie wyrazistego kontrastu z bardzo ciemnymi kolorami, jak i delikatnego przejścia do jasnych stylizacji. Daje to bardzo fajny i oryginalny efekt.
  Pozdrawiamy,
  9design

ZOSTAW KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dziękujemy, mamy
dla Ciebie prezent

W pierwszej kolejności chcielibyśmy potwierdzić,
że wszystko przebiegło poprawnie.
Na Twoim e-mailu powinno znajdować się potwierdzenie.

Jest jednak coś jeszcze. Otóż poniżej zamieściliśmy linka,
który przeniesie Cię bezpośrednio do zamkniętej grupy na Facebook.
Będąc członkiem grupy otrzymasz dostęp
do wielu ciekawych niespodzianek,
o których dowiesz się już bezpośrednio na grupie.

Kliknij proszę w różowy przycisk poniżej i dodaj się do grupy.
LINK do zamkniętej grupy na Facebook
close-link

Dziękujemy, mamy
dla Ciebie prezent

W pierwszej kolejności chcielibyśmy potwierdzić,
że wszystko przebiegło poprawnie.
Na Twoim e-mailu powinno znajdować się potwierdzenie.

Jest jednak coś jeszcze. Otóż poniżej zamieściliśmy linka,
który przeniesie Cię bezpośrednio do zamkniętej grupy na Facebook.
Będąc członkiem grupy otrzymasz dostęp
do wielu ciekawych niespodzianek,
o których dowiesz się już bezpośrednio na grupie.

Kliknij proszę w różowy przycisk poniżej i dodaj się do grupy.
LINK do zamkniętej grupy na Facebook
close-link