Współpraca z Architektem Wnętrz – Targi Mieszkań i Domów w Gdańsku

Współpraca z Architektem Wnętrz – wybieraj rozsądnie

Współpraca z Architektem Wnętrz to proces długotrwały. Dlatego od samego początku trzeba zdać sobie sprawę, że to człowiek, z którym „wiążemy” się na kilka miesięcy, a nawet dłużej.

Powierzamy mu dużo osobistych informacji, to on wie gdzie będziemy trzymać bieliznę czy skarpetki, że Pani domu potrzebuję dodatkowe gniazdka w szafce żeby podłączyć do ładowarki swój depilator, czy żeby Pan domu miał miejsce w szafie na swoją kolekcje Irlandzkiej Whiskey.

Dlatego właśnie wybierając człowieka do współpracy na tak długi czas powinno się to robić z głową i w oparciu o racjonalne przesłanki, a nie ze względu na to, że w konkursie ofert dał najniższą cenę.

Współpraca z Architektem Wnętrz – wizualizacja to nie jest gotowy projekt do realizacji

Wszyscy lubimy ładne obrazki, to stwierdzenie oczywistej oczywistości. Dlatego często wybieramy Architekta na podstawie jego projektów. Architekci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej realistycznych wizualizacji, dzięki czemu na tą chwilę w większości przypadków klient nie wie czy patrzy na twór komputerowy czy na zdjęcie.

Wizualizacje pokazują potencjał twórczy Architekta i to, co jest w stanie stworzyć, kiedy da mu się Polę do twórczej pracy i działania. Pamiętajmy jednak o tym, że wizualizacja to nie jest jeszcze projekt a tym bardziej nie jest to podstawa do realizacji.

Wizualizacja to składowa projektu aranżacji, dobór materiałów, kolorów, oświetlenia, kompozycja, ale na tej podstawie nie da się przeprowadzić realizacji wnętrza.

Często piszą do mnie klienci, prosząc o wycenę wizualizacji i osobno projektu wykonawczego, nigdy nie wyceniam tego, jako elementy osobne, ponieważ wizualizacja czy widoki 3d, są dla mnie jedynie składową do stworzenia kompleksowego projektu na podstawie, którego ekipa wykonawcza będzie w stanie zrealizować projekt na miejscu inwestycji. Dlatego ważne jest, aby klient był świadomy tego, że wizualizacja to nie projekt do realizacji.

Wybierając Architekta warto poprosić go o pokazanie zdjęć z realizacji, bo to właśnie po tym nie po wizualizacjach się poznaje czy jest on w stanie zrealizować stworzony przez siebie projekt czy zajmuje się tylko tworzeniem „ładnych obrazków”, ale żadnej z jego projektów nie trafił do realizacji. Osobiście staram się, aby na mojej stronie pojawiały się tylko zdjęcia z realizacji, ponieważ dzięki temu mogę klientowi pokazać, że nie tylko zajmujemy się projektowaniem, ale również realizacją i kompleksową obsługą zleceń.

Współpraca z Architektem Wnętrz – Architekt, Projektant, Dekorator/Stylista

Trochę przewrotnie włożę kij w mrowisko, bo nomenklatura w naszym zawodzie też jest jednym z problemów, z którymi często klienci mają doczynienia. Z kim współpracuję? Z Architektem? Projektantem wnętrz? Dekoratorem? Czego mogę wymagać od osoby, której powierzam swój projekt?

Przede wszystkim, jako klienci powinniście wymagać wiedzy, doświadczenia, przestrzegania przepisów i norm, oraz referencji w postaci zrealizowanych projektów. To powinniście mieć zapewnione na starcie, kiedy podpisujecie umowę na projekt. Czym się różnią kompetencje w zależności od tytułu i ukończonej szkoły?

Architekt – mgr inż. arch.

Osoba z wykształceniem kierunkowym wyższym najczęściej po ukończeniu Politechniki lub innej uczelni technicznej. Osoba z wykształceniem inżynieryjnym, która ma pojecie o konstrukcji i materiałach budowlanych, oraz instalacjach, opierająca swoją wiedzę o normy i prawo budowlane.

Architekt kształci się głównie pod kątem projektowania obiektów kubaturowych, ale szeroki zakres zagadnień projektowych jak i umiejętności, powodują, że często Architekci zajmują się również projektowaniem wnętrz. W moim odczuciu trzeba mieć do tego jeszcze talent i zacięcie, bo nie każdy Architekt dobrze czuje się we wnętrzach, co później wyraźnie widać w poziomie tworzonych przez niego wnętrz.

We współpracy z Architektem można mieć pewność, że jest się pod dobrą opieką nie tylko, jeśli chodzi o aspekty wizualne projektu, ale również w oparciu o wiedzę techniczną.

Projektant Wnętrz (często nazywany Architektem wnętrz) – mgr sztuki np. na ASP/lub mgr inż. arch. W przypadku ukończenia kierunku Architektura Wnętrz np. na Politechnice Śląskiej

Osoba z wykształceniem kierunkowy wyższym stricte przygotowująca się pod kątem tworzenia wnętrz oraz przedmiotów użytkowych związanych z wzornictwem przemysłowym. Szeroka wiedza w oparciu o kierunki pokrewne związane z aspektami przygotowania artystycznego, w zakresie materiałów, kompozycji i kolorów, oraz również w oparciu wiedzę techniczną.

Zarówno w przypadku Projektantów wnętrz i Architektów wiedza wyniesiona z uczelni powinna być podparta doświadczeniem w zawodzie i pogłębianą wiedzą z zakresu wykonawstwa, co jest bardzo cenne w przypadku sprawowania nadzoru na budowie oraz wykonywania dokumentacji budowlanej.

Dekorator/stylista – bez tytułu naukowego, najczęściej po kursach projektowania lub stylizacji.

Osoba bez wykształcenia kierunkowego, swoją wiedzę w zakresie projektowania wnętrz zdobywa najczęściej na kursach lub zdobywa doświadczenie i wiedzę podczas praktyki w biurze projektowym. Kursy projektowania w zależności od stopnia dają jedynie podstawowe pojęcie o kryteriach i aspektach zawodu, dlatego konieczne jest dalsze kształcenie kierunkowe.

Są to też osoby, które przeprowadzają np. lifting mieszkania czy domu bez konieczności wykonywania zmian w zakresie ścian czy instalacji, głównie w oparciu o meble, dodatki  i zmiany kolorystyczne.

To jedynie bardzo ogólna charakterystyka. Obecnie wiele uczelni wyższych prowadzi kierunek zarówno Architektura jak i Architektura wnętrz, tu jedynie pokazałam ułamek ogólnego zagadnienia w przypadku tytułu czy rodzaju uczelni, oraz kompetencji i umiejętności w stosunku do danego zawodu.

Bez względu na to czy macie doczynienia z Architektem, Projektantem wnętrz, czy dekoratorem to najważniejszymi aspektami ich pracy to wiedza i doświadczenie, bez tego możecie być pewni, że sprowadzicie na siebie lawinę problemów, które mogą okazać się bardzo kosztowne.

Współpraca z Architektem Wnętrz - Targi Mieszkań i Domów już w tą sobotę 15 września w Gdańsku

W tym wpisie poruszam tylko czubek góry lodowej, na którą składa się wiele aspektów, o których będę jeszcze pisać, bo są to zagadnienia, które powodują nieporozumienia na linii Architekt/klienta, co może prowadzić do konfliktów w trakcie tworzenia projektu.

Dlatego tak ważne jest edukowanie zarówno Architektów/projektantów i klientów, w jaki sposób powinni ze sobą rozmawiać na początku współpracy i o czym aby sytuacje były jasne i klarowne zanim jeszcze podejdą do tematu tworzenia projektu.

Jeśli chcecie poznać od podstaw te zagadnienia oraz wiele innych aspektów współpracy z Architektem przy projektowaniu wnętrz to zapraszam Was z organizatorem Mieszkaniowi.pl na wykład, który odbędzie się w ramach Targów Mieszkań i Domów już w najbliższą sobotę 15 września o godz. 15 w Amber Expo w Gdańsku.

Udostępnij
Zapisz się do Newslettera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *